Witamy w Sklepie NOWIMED
  • Łódź
  • 531 770 210

Cart

Menu

NFZ

Jak zrealizować zapotrzebowanie na środki pomocnicze i ortopedyczne?

 

Krok 1. Udaj się do osoby uprawnionej do wystawienia zlecenia

Po zlecenie (załącznik nr 1) na zaopatrzenie w wyroby medyczne należy zgłosić się do osoby uprawnionej, o której mowa w art. 2 pkt 14 ustawy o refundacji, na zasadach określonych w tej ustawie.

Pacjentom przysługuje refundacja różnych wyrobów medycznych. Są to np. różnego rodzaju protezy, aparaty i ortezy ortopedyczne, wózki inwalidzkie, laski i kule, balkoniki, obuwie ortopedyczne, zestawy infuzyjne do osobistych pomp insulinowych pieluchomajtki, cewniki czy sprzęt stomijny (pełny wykaz refundowanych wyrobów medycznych określa załącznik do rozporządzenia). (załącznik nr 2)
Rozporządzenie MZ

 

Krok 2. Potwierdź zlecenie

Otrzymane zlecenie potwierdź w swoim oddziale NFZ.

Zlecenie na wyroby medyczne musi zostać potwierdzone do refundacji przez oddział NFZ, na terenie którego ubezpieczony jest zarejestrowany. Zlecenie może być potwierdzone osobiście przez pacjenta, inną osobę w jego imieniu lub drogą pocztową (zlecenie przysyłane pocztą będzie odsyłane na adres pacjenta). Do potwierdzenia zlecenia przez NFZ wymagany jest dowód osobisty osoby odbierającej potwierdzone zlecenie.

WAŻNE: W przypadku gdy konieczne jest natychmiastowe zaopatrzenie pacjenta w wyrób medyczny poza obszarem zarejestrowania chorego – w potwierdzeniu zlecenia może pośredniczyć oddział Funduszu, na terenie którego pacjent przebywa.
Zlecenia są potwierdzane w Oddziałach Wojewódzkich NFZ w:

  • Łodzi – ul. Kopcińskiego 56
  • Sieradzu – Plac Wojewódzki 3
  • Skierniewicach – Jagiellońska 29
  • Piotrkowie Trybunalskim – Armii Krajowej 15

 

Krok 3. Odbierz wyrób medyczny

Odbierz zaordynowany wyrób medyczny w punkcie mającym umowę z NFZ.

Mając zlecenie potwierdzone do refundacji zgłoś się do wybranej placówki na terenie całego kraju, która podpisała umowę z NFZ w rodzaju zaopatrzenie w wyroby medyczne. Wybór konkretnej placówki należy do pacjenta – nie obowiązuje w tym wypadku rejonizacja.

Pacjenci mają prawo wyboru wyrobu medycznego spośród zróżnicowanej oferty. Produkty o tych samych funkcjach mogą różnić się ceną i jakością. Jeżeli cena wybranego przez pacjenta wyrobu medycznego jest wyższa niż cena określona limitem, pacjent dopłaca różnicę pomiędzy ceną brutto, a kwotą refundacji.

WAŻNE: Obowiązkiem każdej placówki mającej umowę z NFZ na realizację zaopatrzenia w wyroby medyczne jest posiadanie przynajmniej jednego produktu w grupie w cenie limitu określonego przez Ministra Zdrowia.

 

Załączniki:

Załączniki 1 – ZLECENIE NA ZAOPATRZENIE W WYROBY MEDYCZNE – POBIERZ
Załącznik 2 – ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA – POBIERZ